MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Ubavinite na Makedonija

Go down 
2 posters
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime6th Мај 2008, 18:30

Ubavinite na MAKEDONIJA

Mnogu od nas , koi ziveat vo nasata prekrasna zemja Makedonija , se nadevam ,nй od toa sto ne posakuvaat da ja zapoznaat harizmaticnosta na ovoj Raj daden od Boga, no nekogas prestavuva problem ( za nekoi ),-materijalniot nedostatok ili obvrskite kon rabotata i familijata.
Se nadevam deka tuka ke ja zaziveeme i razbudime zelbata za poseta na ovie mesta,vsusnost seto sto go poseduva nasata Ubavica Makedonija.

PS:Se nadevam deka ke prokomentirame za sekoja slika , kade toa se naoga i dali voopsto nekoj ovie mesta gi posetil , Odnapred Vi Blagodaram !

Ubavinite na Makedonija Dojran10
Dojransko ezero


Ubavinite na Makedonija Doyranlake01
Западниот, поголемиот дел (27,3 км2) n припаѓа на Република
Македонија а источниот, помалиот (15,8 км2) на Грција. Нивото на
езерото е на надморска висина од 148 метри. Тоа е плитко езеро, со
најголема длабочина од 10 метри. Дојранското Езеро е создадено во
неогено-квартерниот период и има тектонско-вулканско потекло. Всушност,
тоа е реликтен остаток од некогашното плеистоценско Пеонско Езеро,
коешто зафаќало површина од околу 127 км2. Дојранското Езеро е еутрофно
езеро, заради големата продукција на органска материја. Животинскиот
свет е претставен од без'рбетници (праживотни-едноклеточни животни,
сунгери, црви, мекотели, членконоги, инсекти и др), како и претставници
од 'рбетниците (риби, водоземци, влекачи, птици и цицачи). Во
Дојранското Езеро регистрирани се 12 фаунистички ендемити. Од 15 видови
риби, 1 вид претставува локален ендемит. Некои без'рбетници (посебно
вилинските коњчиња) и неколку видови птици, се наоѓаат на листата на
CORINE. Дојранското Езеро е познато по традиционалниот начин на ловење
риби со помош на птици во огради од трска, т.н. мандри.Ubavinite na Makedonija Izvori10

Izvorite na Sv.Naum


Последната промена е направена од MAFF на 7th Мај 2008, 20:04. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 17:06

Ubavinite na Makedonija Afion-10

Afion

Ubavinite na Makedonija Bistra10

Bistra


Последната промена е направена од MAFF на 7th Мај 2008, 17:09. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 18:09

Ubavinite na Makedonija Galicn10

Galicnik


Ubavinite na Makedonija Elenik10

Elenik - Mariovo


Ubavinite na Makedonija Debars11

Debarsko ezero


Ubavinite na Makedonija Demirk12

Demirkapijska Klisura
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 18:16

Ubavinite na Makedonija Ezero_10

Ezero Kalimanci
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 18:31

Ubavinite na Makedonija Izgrev10


Izgrev na Pelister
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 20:10

BELIOT PAUN VO SV.NAUM


Ubavinite na Makedonija Beliot10
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime7th Мај 2008, 21:03

MARKOVI KULI -GOREN GRAD

Ubavinite na Makedonija Markov10
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
darko prosev
Newbie
Newbie


Број на мислења : 18
Age : 46
Registration date : 2008-05-11

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime23rd Мај 2008, 15:49

кожуф планина

Ubavinite na Makedonija Kozuf1

Ubavinite na Makedonija Kozuf2

Ubavinite na Makedonija Ski-centar-kozuf1

Ubavinite na Makedonija AD1_18411_s
Вратете се на почетокот Go down
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime31st Мај 2008, 13:44

Ubavinite na Makedonija Garska10

Garska Reka-1

Ubavinite na Makedonija Garska11

Garska Reka - 2
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime31st Мај 2008, 13:52

OHRIDSKO EZERO

Ubavinite na Makedonija Ohrid_10


KOZJAK

Ubavinite na Makedonija Kozjak10
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime31st Мај 2008, 13:57

OHRID

Ubavinite na Makedonija Ohrid-10

.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
Sponsored content
Ubavinite na Makedonija Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ubavinite na Makedonija   Ubavinite na Makedonija Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Ubavinite na Makedonija
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Biologija , Geologija , Geografija-
Отиди до: