MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE Empty
ПишувањеПредмет: HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE   HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE Icon_minitime14th Март 2009, 16:45

HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE


Ne samo Hristijanstvoto , tuku pismoto i jazikot koj deneska se narekuva SLOVENSKI ili SLAVJANSKI se plod na MAKEDONCITE.Jasno e deka preku crkvata se prosiruval jazikot i Hristijansvoto a normalno i pismoto so toa sto deneska jasno i logicno e koga se govori za MAkedonskata KIRILICA (nekogasnata GLAGOLICA) .
Zemjite koi ja koristat den deneska KIRILICATA blagodarenie na MAKEDONCITE, prestavuva TEMEL na CIVILIZACIJA.


Кирилица е азбука што се користи за пишување кај шест природни словенски јазици: (белоруски, бугарски, македонски, руски, српски и украински) како и многу други јазици од поранешниот Советски Сојуз, којшто се наоѓаат во Азија и Источна Европа. Секој од овие јазици има своја посебна верзија на азбуката, односно има разлики во азбуката кај секој од овие јазици.

Историја на словенската писменост

Почетоците за Словените да имаат своја азбука биле од причината словените да можат да имаат богослужба на својот словенски јазик. Пред создавањето на кирилицата, богослужбата се вршела на туѓи, неразбирливи јазици како грчкиот или латинскиот. Составувачи на првата словенска азбука - Глаголица се Кирил и Методиј, кои имале и мисионерско - просветителска дејност во повеќе словенски земји. На наше, македонско тло била создадена кирилицата. Впрочем модерната кирилица е составена од нивните ученици Свети Климент Охридски и Свети Наум Охридски, од Охрид, кои ја модифицирале и поедноставиле тогашната глаголица и новата видоизменета азбука во чест на Свети Кирил го добила името кирилица.

Глаголското писмо или глаголица (ранохристијанска азбука) е најстарата позната словенска азбука. Била создадена од Св. Кирил (827-869) и Св. Методиј (826-885) во 855 или околу 862–863 за преведување на Библијата и други книги на словенските јазици.

Името доаѓа од старословенскиот збор глаголъ, што значи збор (исто така и потекло на буквата „Г“).

Глаголицата има 41 буква, но нивниот број малку варира во подоцнежните верзии. Дваесет и четири од тие 41 букви водат потекло од графеми во средновековното курзивно грчко писмо (мали букви), но во глаголицата тие имаат орнаментален изглед. Се претпоставува дека буквите ша, шта и ци доаѓаат од хебрејското писмо (буквите шин и цади) — фонемите кои овие букви ги означуваат не постоеле во грчкиот, но постојат во хебрејскиот и се чести во сите словенски јазици. Другите букви се со непознато потелко. За некои од нив се претпоставува дека се засноваат на хебрејски и самаритските писма, кои Кирил ги научил за време на неговата посета на Хазари во Херсон.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE Empty
ПишувањеПредмет: Re: HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE   HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE Icon_minitime14th Март 2009, 17:05

Ростислав, кнезот на Велика Моравија, сакал да го ослободи словенскиот народ во неговото царство од зависноста од источните франкски свештеници и затоа, во 862 побарал од византискиот император да му прати дваjца мисионери, Свети Кирил и Методиј, во Велика Моравија. Кирил создал нова азбука: глаголица. Азбуката била користена во Велика Моравија помеѓу 863 (кога Кирил и Методиј пристигнале таму) и 885 за владини и црковни документи и во Великоморавското училиште основано од Кирил, каде се образувале следбениците на солунските браќа (како и самиот Методиј).

Во 886, источнофранкскиот бискуп на Нитра по име Вихинг го забранил писмото и затворил 200 следбеници на Методиј (главно ученици од првобитното училиште). Потоа тие се распрснале или, според некои извори, биле продадени како робови. Меѓутоа тројца од нив, стигнале до Бугарија и од нив било побарано од страна на царот Борис I да ги образуваат свештениците на словенски јазици. Пои прифаѓањето на христијанството бо Бугарија во 865, верските церемонии биле изведувани на грчки од свештеници пратени од Византија. Заради сѐ поголемото византиско влијание и ослабувањето на државата, Борис гледал на новото писмо и јазик во црквата како важен чекор за зачувување на независноста на Бугарија. Како резултат на преземените мерки, две академии биле отворени во Охрид и Преслав.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
 
HRISTIJANSTVOTO VO SRBIJA E REZULTAT i PLOD NA MAKEDONCITE
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Hristijanstvo-
Отиди до: