MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA

Go down 
2 posters
АвторПорака
PERDIKA_III
Newbie
Newbie
PERDIKA_III

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-05-04

KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU  MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA Empty
ПишувањеПредмет: KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA   KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU  MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA Icon_minitime12th Мај 2008, 20:43

КОЛЕЖОТ ВО ЗАГОРИЧАНИ ИТАЛЈАНЦИТЕ НЕ ГО ВИДЕЛЕ НИТУ МЕЃУ ДИВИТЕ АФРИКАНСКИ ПЛЕМИЊА

`Конзулите слегоа од коњите и тргнаа пеш.Пред очите им се појавија првите жртви: кметот на Загоричани и неговата ќерка. И на двајцата телата им беа изобличени.Понатаму лежеа другите убиени,до вечерта двајцата конзули со придружницита ги обиколија сите 62 убиени и 6-те ранети.Меѓу убиените беше и мојот стар татко,поради што конзулите ми искажаа длабоко сочувство. Најпотресителна беше глетката на 17-те убиени изложени во црковниот двор. Тука можеа да се видат трупови на кои очите им беа избодени,градите распорени,рацете и нозете исечени,мозоците напрнати`.
Ова сведоштво е запишано од непосреден сведок на масакрот во селото Загоричани во 1905 година,извршен од страна на грците.Тоа е еден од почетоците на етничкото чистење во јужниот дел на македонија,која денес и припаѓа на Грција.Две години пред тоа,при задушувањето на Илинденското востание,османлиската војска која имала нардба да го запали Загоричани, со сета своја суровост убила три пати помалку селани од грчките банди.
Вратете се на почетокот Go down
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU  MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA Empty
ПишувањеПредмет: Re: KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA   KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU  MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA Icon_minitime14th Мај 2008, 18:10

Mornicavost, sto ne moze da se opise.Poznati se grckite grckite genocidni masakri vrz Makedonskiot narod, celta na tie neranimajkovci e da ja sotrat Makedonstata nacija.Samo po se kako se gleda , nas ne cuva Gospod Bog, i ne veruvam deka ke zgasneme nekogas,bez razlika sto i da se sluci.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
 
KOLEZOT VO ZAGORICANI ITALIJANCITE NE GO VIDELE NITU MEDJU DIVITE AFRIKANSKI PLEMINJA
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Istorija-
Отиди до: