MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Folklorot kako INSPIRACIJA !

Go down 
3 posters
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Folklorot kako INSPIRACIJA ! Empty
ПишувањеПредмет: Folklorot kako INSPIRACIJA !   Folklorot kako INSPIRACIJA ! Icon_minitime6th Мај 2008, 05:46

Народ без свој етно-фолклор ,е без цврста етногеноза, тој е дрво без корен .

Најверодостојниот
резултат од духовниот порив на народниот гениј - одраз на душата од
македонскиот народ е музичката фолкорна традиција . Таа е нераскинлив
дел од духовноста,традиција која е творечки континуитет - врска меѓу исконот и сегашноста.

Музичката фолкорна традиција е олицетворена во игрите,ората и
македонските народни песни, илјадници на број,испеани многу одамна. Но
и покрај тоа, таа не е само архаичен духовен продукт или
некаков антиквитет со музејска вредност, туку пренесувана од колена на
колена, се негува кај народот и денес.Таа е директиот линк со минатото
на македонскиот народ
.
Македонската народна уметност е посебен културен феномен пред кој не се останува рамнодушен.Базирана
е на културни вредности уште од античкото македонско искуство, но во
неа се инволвирани и елементи од подоцнежните периоди но и по некој
елемент од народи кои низ вековите суштествувале на овој простор.
Сето,поминато низ креативниот дух на Македонецот. Продуцирани се високо
и крајно оригинални уметничко-занаетчиски вредности чиј најјак израз е
феноменот на народната уметност.Во
неа се вткени вековните предизвици,стремежи,страдања,но и надежи на
македонскиот народ.Во такви констелации,богатство на форми и изразни
средства , тие и не се ништо друго туку емотивна и уметничка реакција
на бурните културни и историски процеси низ кои минувал Македонецот во
изминатите милениуми.

Македонија,иако релативно мала земја , е со ретко богата традиција,
изразена во материјалната и духовна култура.Тоа богатство е резултат на
етничките особености на населението како и местоположбата на
Македонија. Во средишниот дел на Балканот,таа отсекогаш е врска меѓу Европа,Азија и Медитеранот и крстосница на разни движења.
На најстариот античко-македонски слој ,со своите влијанија се
надоврзуваат византиската, ориенталната,се до најновите струења од Запад
.Но
и покрај влијанијата,македонскиот народ,пренесувајќи ги своите
традиционални обележија од поколение на околение,развивал ретко богата
материјална и духовна култура.


Последната промена е направена од MAFF на 7th Мај 2008, 20:16. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Folklorot kako INSPIRACIJA ! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Folklorot kako INSPIRACIJA !   Folklorot kako INSPIRACIJA ! Icon_minitime6th Мај 2008, 05:47Богатството и разновидноста на традиционалната култура
највпечатливо се изразени во народните носии.Создавани долги
години,тие,како во поглед на типските одлики,така и во поглед на кројот
и украсувањето оделни облековни елементи,тие се со свои изворно
македонски етно-белези.Богатството на облеки со разни форми изработени
од домашно платно или волна,везот,апликации,украси од реси,срма,гајтани
,метален,монистрен и природен накит, на носиите им дава карактеристичен
монументален изглед.

Влијанието на фолклорот е големо и во современите музички текови,каде
авторите одат кон уметнички стилизиран фолклорен ритуал,без да се
дистанцираат од изворното ,од фоклорниот идиом. Народните песни биле и
остануваат трајни извори за нови инспирации во музичкото творештво.
Особено е влијанието на македонскиот мелос во творештвото на плејада
познати композитори од современата уметничка музика, како : Трајко Прокопиев,Стефан Гајдов ,Тодор Скаловски,Живко Фирфов и др.Освен во оваа музика, македонскиот музички фолклор игра важна улога во творештвото на автори со популарни музички стилови.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
darko prosev
Newbie
Newbie


Број на мислења : 18
Age : 46
Registration date : 2008-05-11

Folklorot kako INSPIRACIJA ! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Folklorot kako INSPIRACIJA !   Folklorot kako INSPIRACIJA ! Icon_minitime23rd Мај 2008, 18:47

Folklorot kako INSPIRACIJA ! Tanec%20zenski%20arm


Folklorot kako INSPIRACIJA ! Tanec-2%20%28Small%29


Folklorot kako INSPIRACIJA ! 28-12-04-tanec202
ЕВЕ НЕКОИ СЛИКИЧКИ ОД НАШАТА НАЈРЕПРЕЗЕНТАТИВНА ФОЛКЛОР ГРУПА ТАНЕЦ
Вратете се на почетокот Go down
mesecina
Newbie
Newbie
mesecina

Број на мислења : 8
Registration date : 2008-05-05

Folklorot kako INSPIRACIJA ! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Folklorot kako INSPIRACIJA !   Folklorot kako INSPIRACIJA ! Icon_minitime26th Мај 2008, 08:46

[quote][code][img][/img]
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Folklorot kako INSPIRACIJA ! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Folklorot kako INSPIRACIJA !   Folklorot kako INSPIRACIJA ! Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Folklorot kako INSPIRACIJA !
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Etnologija , Etimologija , Ekonomija-
Отиди до: