MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF


Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani Empty
ПишувањеПредмет: Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani   Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani Icon_minitime6th Мај 2008, 03:52

Последниот научник во Александриската библиотека била Хипатија меѓу сите учени мажи, единствената блескава жена - математичар, астроном,физичар и водач на неоплатонското филозофско учење.

Родена во 370 год. н.е, во време кога жените немаа никакви права и беа сметани како лична своина, таа е самосвесна низ традиционално машкиот свет.

Но империјата проживува тешки мигови, Христијанството по 325 год. н.е, кога Константин го прогласи за официјална вера на империјата, веќе се рашири и зема подем во сите сфери. Се се сведуваше на господа а не на науката која се смета како дело на ѓаволот за да ги зашеметува умовите на верниците.

Во Александрија Патријарх во тоа време е Кирил Александриски, неговите фанатични ученици ја пречекаа една ноќ Хипатија додека со кочијата се враќаше од Библиотеката во која до касно се посветуваше на науката. Ја одвлекоа и ја растргнаа облеката и со школки наречени “Петрово уво”, во фанатичен бес за одбрана на верата, ја одраа Хипатија до коски.

Тргна пирот и се запалија сите дела и сета наука на стариот свет пламна да не остана ниту трага о ереста. По ова Кирил патријархот Александриски ,е прогласен за светец, ја уништил ереста а и се посветил на верата.
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
 
Pozar vo ALEKSANDROVATA BIBLIOTENA od Hristijani
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Istorija-
Отиди до: