MACEDONIA FORUM - MAFF
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MACEDONIA FORUM - MAFF

MAKEDONSKI FORUM -MAFF, Ako ste osetlivi na psovki, gadosti,omalovazuvanja i slicno , Ve zamoluvame ne vleguvajte na Forumot!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  

 

 Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA

Go down 
АвторПорака
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA Empty
ПишувањеПредмет: Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA   Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA Icon_minitime6th Мај 2008, 03:44

Во ова библиотека на Александрија бил собран сиот учен свет на антиката, нешто од повикот и поддршката на науката од самите македонски кралеви на Египет, нешто од што и самите доѓале да разменуваат сознанија, информации, познанства и водат расправи.

Тука работел филозофот Ератостен кој уште пред 2 000 години докажал дека земјата е со тркалезна форма, потоа Хипарх кој го картографирал ѕвезденото небо и ги подредил ѕвездите према сјајот, па Еуклид кој ја систематизирал геометријата и останa познат што при решавањето на геометриски проблем на својот крал му рекол “Нема кралски пат до геометријата”.

Но тука бил и Диониз Тракијецот кој ги дефинирал деловите од говорот и извршил систематизацијат на јазикот, Херофил физиолг кој неприкосновено востановил дека мозокот а не срцето е средината на умот,па Херон од Александрија пронаоѓач на запчаниот преносник и автор на делото “Автомати”, прво дело воопшто за вакви работи.

Тука бил и Аполониј од Пергам – математичар кој ги одредил елипсата, параболата и хиперболата, криви по кои денес знаеме дека се движат планетите, кометите и ѕвездите, па Архимед – најголемиот математички гениј но и Птоломеј астроном и географ кој го создал најголемиот дел од она што денес го знаеме како астрологија.Но тука е и Хипатија последната и маченички загината учена за науката на античкиот свет, загинувајќи како последна по што е запалена библиотеката.


Последната промена е направена од MAFF на 6th Мај 2008, 21:13. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
MAFF
Administrator
Administrator
MAFF

Број на мислења : 131
Registration date : 2008-05-03

Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA Empty
ПишувањеПредмет: Re: Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA   Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA Icon_minitime6th Мај 2008, 03:54

Александриската библиотека

Александриската библиотека покрај светилникот Фарос, била најголемото чудо на Александрија.

Денес од легендарната библиотека е сочувана само една влажна и заборавена визба т.н.р “Серапеум”, некогашен анекс на библиотеката, кој во почетокот бил храм а потоа ја променил својата намена во служба на знаењето.

Библиотеката ја основа Птоломеј I Сотер, син на Лаг, прв владетел на Египет и генерал од армијата на Александар Македонски, роден во 367 год. п.н.е . Од 323 год. п.н.е е гувернер на Египет и Либија а од 305 год. п.н.е владее како крал (биографијата во Енциклопедија-Enkarta, наслов-Ptolemy I). Библиотеката од формирањето во III век п.н.е, е во функција до разорувањето - седум векови подоцна. Таа е мозаик и срце на антиката, библиотекарите ги прелистувале сите култури и јазици во светот а ги праќале и соработниците по тогашниот свет за да откупуваат книги.

Трговските бродови кои пристигнувале во Александрија, детално биле прегледувани но не поради шверц но поради книги. Александриската библиотека е и најголемиот издавачки центар каде се позајмувале, препишувале рачно и преведувале книгите а потоа и им се враќале на сопствениците.

Иако денес точно не се знае колку имала книги оваа библиотека, на основ некои наоди,се претпоставува дека содржела околу половина милион папирусни примероци од дела испишани на рака. Изгорела во 415 год н.е во чудни околности, но трагите водат до тогашните Христијани (тука опширно за пожарот).
Вратете се на почетокот Go down
https://maff-mk.macedonianforum.net
 
Celiot ucen svet na ANTIKATA-vo Bibliotekata na ALEKSANDRIJA
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MACEDONIA FORUM - MAFF :: Istorija-
Отиди до: